| Part Number | SMBJ6.0A-E3 5B |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 868970 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 6V 600W 2-Pin SMB T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMBJ6.0A-E3 5B |
| Datasheet download |
| Part Number | SMBJ6.0A-E3 5B |
|---|---|
| Maximum Reverse Leakage Current | 800 uA |
| Product Dimensions | 4.7 x 3.8 mm |
| Pin Count | 2 |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 6 V |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Configuration | Single |
| Minimum Breakdown Voltage | 6.67 V |
| Maximum Peak Pulse Current | 58.3 A |
| Supplier Package | SMB |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Direction Type | Uni-Directional |
| ESD Protection | No |
| Peak Pulse Power Dissipation | 600 |
| Test Current | 10 |
| Maximum Clamping Voltage | 10.3 V |
| MSL Level | 1 |
| Package | 2SMB |
| Replacement Part Number | PART-SMBJ6.0A-E3 5B |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 24V 6.6KW 2-Pin DO-218AB T R Download PDF datasheet for SM8S24AHE3 2D.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 34.8V 1.5KW 2-Pin Case 1.5KA T R Download PDF datasheet for 1.5KA43HE3 54.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 30.8V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for P6SMB36A-E3 52.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 171V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SM6T200A.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Bi-Dir 40V 600W 2-Pin DO-214AA T R Download PDF datasheet for SMBJ40CA.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 33.3V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for P4SMA39CAHE3 61.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 17.1V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for 1.5SMC20AHE3 9AT.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Bi-Dir 36V 1.5KW 2-Pin DO-214AB T R Download PDF datasheet for SMCJ36CA.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 13V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ13A-E3 61.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Bi-Dir 20V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ20CA-13-F.pdf |